مرکز بهداشت ساری
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1397/09/26 تعداد بازدید: 46
در راستاي هفته بسيج اطلاع رساني مصرف نمك يد دار:
نمك دريايي آسيبي در سفره ها

 در راستاي هفته بسيج اطلاع رساني مصرف نمك يد دار:

نمك دريايي آسيبي در سفره ها

 نمك هاي دريايي، رودخانه اي و يا هر نمكي با اين عناوين در حالي در بساط عطاريها و فروشگاهها جا خوش كرده اند كه كارشناسان پزشكي ورود اين نمك ها به سر سفره را بيماري زا مي دانند.

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت مازندران، نمك دريايي به نوعي نمك مي گويند كه از تبخير مستقيم آب دريا و اقيانوس به دست مي آيد و قبل از انجام مراحل تصفيه غالبا مملو از ناخالصي هايي از جمله خاك، آهك و فلزات سنگين هستند و علاوه بر اين يد نيز در آنها وجود ندارد.

فلزات سنگين همچون سرب، جيوه و آرسنيك موجود در اين نوع نمك ها در اندام حياتي از جمله كبد و كليه انباشت مي شود.

تبليغات رنگ و لعاب دار شبكه هاي اجتماعي از قبيل تلگرام و اينستا و شبكه هاي ماهواره اي با شدت خاص و زائدالوصفي درباره اين نوع نمك ها بازار گرمي ايجاد كرده است كه موجب شده تا افراد بدون اطلاع از اثرات زيان بار سلامتي و تنها با جذب عنوان طبيعي بودن ، به سمت استفاده از اين نوع نمك ها روي بياورند.

كارشناس تغذيه معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به رشد روزافزون گرايش مردم به استفاده از نمك هاي دريايي گفت: در حالي مصرف اين نوع نمك ها در حال افزايش است كه از نظر پزشكي و سلامت مورد تاييد نيستند.

ميترا انتظاري در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: از ديد وزارت بهداشت، اكنون استفاده از اين نوع نمك ها اصلي ترين چالش و مشكل بخش سلامت به شمار مي رود.

وي ادامه داد: اين نوع نمك هاي فاقد يد و بدون تصفيه در آنها ناخالصي هايي نظير خاك، آهك ، فلزات سنگين از جمله جيوه ، سرب و آرسنيگ وجود دارد .

به گفته اين كارشناس حوزه تغذيه ، هر يك از اين فلزات سنگين بر روي بخش هاي حياتي بدن از جمله كبد و كليه اثرات و تبعات ناخوشايندي وارد مي كند كه به طور مثال مخلوط شدن سرب در شيره معده و روده تبديل به سم خطرناكي مي شود كه درازمدت منجر به فوت مي شود.

وي درباره اثر جيوه بر روي سيستم هاي حياتي بدن افراد نيز گفت: بيشترين رسوب اين فلز در كليه ها است كه منجر به مسموميت مي شود و بر روي اعصاب نيز تاثير مي گذارد.

انتظاري با تاكيد بر اينكه وزارت بهداشت هيچيك از نمك هاي دريايي كه در بازار وجود دارد را از نظر بهداشتي تاييد نمي كند، افزود: به دليل ضعف در نظارت، غالب اين نمك ها در عطاري ها توزيع مي شود كه مجوز توزيع از وزارت بهداشت ندارند.

وي كه استفاده از نمك هاي دريايي را منوط به تصفيه آنها با دستگاههاي خاص عنوان كرد و ادامه داد: به دليل نبود اين تكنولوژي در كشورمان، نمك هاي دريايي موجود در بازار تصفيه نشده و با انواع ناخالصي ها است .

به گفته اين كارشناس تغذيه اين نمك ها علاوه بر به خطر انداختن سلامت اندام حياتي افراد معمولي، براي افراد داراي عوارض كليوي و كبدي خطرات مضاعف تري را دارد كه مي تواند حتي منجر به مرگ هم شود.

وي ادامه داد: مصرف مداوم اين نوع نمك ها در افراد سالم نيز مي تواند منجر به بروز ناراحتي هاي گوارشي، كليوي ، كبدي و كاهش جذب آهن در بدن مي شود.

طب سنتي هم نمك دريايي را تاييد نمي كند

يك كارشناس طب سنتي مازندران نيز ورود نمك هاي دريايي به سبد غذايي را با عنوان " ورود پر سر و صدا " نام برد و گفت : برخلاف تبليغات گسترده برخي افراد سودجو كه از اين نوع نمك ها با عنوان نمك هاي سنتي و طبي نام مي برند ، اما طب سنتي اين نوع نمك هاي تصفيه نشده را تاييد نمي كند.

امير سعيد حسيني افزود: برخي افراد با زدن برچسب هاي سنتي و طبي بودن بدنبال آن هستند كه بتوانند اعتماد عمومي را جلب بكنند تا بازار فروش نمك هاي دريايي را تقويت بكنند.

وي ادامه داد : در حاليكه نمك دريايي كه در حال حاضر در بازار عرضه مي شود به خاطر داشتن انواع املاح و ناخالصي ها به عنوان بدترين نوع نمك از ديد كارشناسان طب سنتي و جديد به شمار مي رود.

به گفته اين كارشناس حوزه طب سنتي علاوه بر تاثير اين ناخالصي ها بر روي سلامت مردم ، به نوعي بر موضوع و طرح محوري وزارت بهداشت در زمينه مصرف نمك هاي يد دار نيز تاثير گذاشته است.

وي گفت: وزارت بهداشت در حدود 20 سال اجراي اين طرح توانسته با جبران كمبود مصرف يد در افراد جامعه ، پوشش كامل افراد را فراهم بكند تا مشكلات بيماري زا ناشي از كمبود اين ماده حياتي در افراد برطرف شود.

به گفته حسيني به دليل استقبال خانواده ها و استفاده از نمك هاي دريايي بدون يد، در حال حاضر افت مصرف يد در افراد يكي از نگراني هاي وزارت بهداشت است كه مي تواند برگشت به عقب باشد.

اجراي برنامه كشوري مصرف يد از سال 1368 توسط وزارت بهداشت آغاز شد كه تا اين سال 68 درصد جمعيت كشور با مشكل كمبود يد مواجه بودند و اكنون با اجراي اين طرح 6 ونيم درصد با اين مشكل مواجه هستند.

يد چيست ؟

يد يك ماده مغذي ضروري كه بايد از طريق مواد غذايي به بدن برسد و حياتي ترين نقش آن در بدن ، شركت در ساختمان هورمونهاي تيروئيدي است، هورمونهايي كه در رشد و تكامل جسمي و عصبي، عملكرد طبيعي مغز و سيستم عصبي ، حفظ دماي بدن ، توليد انرژي و سوخت و ساز تاثير دارد.

به طور طبيعي يد در آب و خاك وجود دارد و يد مورد نياز بدن عمدتا از سبزي ها و گياهاني كه روي خاك حاوي يد كاشته شده اند بدست مي آيد .

يك فرد روزانه به 150 ميكروگرم يد نياز داد كه معادل يك سر سوزن نمك است.

عوارض كم مصرفي يد

مصرف كم يد ، افزايش خطر سقط جنين در مادر باردار ، اختلال رشد مغز جنين ، ناشنوايي و اختلال در تكلم ، تولد نوزاد مبتلا به عقب ماندگي شديد جسمي و مغزي، كم كاري تيروئيد ، گواتر ، اختلال در قدرت يادگيري و افت تحصيلي ، خستگي و كاهش كارايي و كاهش بهره هوشي تا 13 و نيم امتياز را باعث مي شود .

//يوسف رضا خادمي خانقاهي//

 

 در راستاي هفته بسيج اطلاع رساني مصرف نمك يد دار:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal