مرکز بهداشت ساری
۱۳۹۸ شنبه ۳۰ شهريور
br ENGLISH
help عبارت وارد شده توسط شما در تمامی لینک ها، منوها و محتوای سایت جستجو خواهد شد.
خدمات رایگان درمانی در طرح پزشک خانواده

دکتر محمد رضا معتمدی دبیر وجانشین رئیس ستاد اجرایی شهرستان ساری :

خدمات رایگان درمانی در طرح پزشک خانواده

در طرح پزشک خانواده شهری خدمات درمانی رایگان می باشد.

در طرح پزشک خانواده شهری خدمات سطح اول شامل ویزیت و داروهای مورد قبول بیمه ها رایگان می باشد.به گزارش روابط عمومی مرکزبهداشت شهرستان ساری دکتر محمد رضا معتمدی دبیر و جانشین رئیس ستاد اجرائی شهرستان ساری با ذکر مطالب فوق افزود:

طرح پزشک خانواده باعث کاهش بار مراجعه سرپائی به پزشک متخصص و فوق تخصص می گردد.

وی افزود: برنامه سرشماری خانوارهای شهری در شهرستان ساری از تاریخ 1/3/91 لغایت 31/3/91 آغاز و تیمهای سرشماری به درب منازل خانوارها مراجعه می نمایند.برنامه پزشک خانواده شهری با تشکیل ستاد عملیاتی برنامه و کمیته های آموزشی و آمار و اطلاع رسانی ، پشتیبانی و نظارت و پایش در مرکز بهداشت شهرستان ساری آغاز بکار کرده است.

دکتر معتمدی پزشک خانواده را پزشکی که حداقل دارای مدرک دکتری حرفه ای پزشکی و مجوز معتبر فعالیت حرفه ای پزشکی در محل ارایه خدمت دانسته و پزشک خانواده، در نخستین سطح خدمات، عهده دار ارایه و مدیریت خدمات سلامتی سطح اول است که مسئولیت زیر را بر عهده دارد:

به طوری که خدمات سلامت را در محدوده بسته خدمات تعریف شده،بدون تبعیض سنی ، جنسی، ویژگی های اقتصادی اجتماعی و ریسک بیماری در اختیار فرد، خانواده،جمعیت و جامعه ی تحت پوشش خود قرار دهد معرفی کرد و ادامه داد:هر یک از افراد تحت پوشش یکی از بیمه های پایه حق دارند یکی از پزشکان خانواده را که توسط ستاد عملیاتی معرفی به عنوان پزشک خانواده خود انتخاب کنند و با ثبت نام نزد آن پزشک ، علاقهمندی خود را اعلام دارند.

معتمدی همچنین اضافه کرد: کلیه پزشکان خانواده همراه با مراکزی(دولتی و غیر دولتی) که در سطح دوم و سوم به ارائه خدمات بهداشتی، تشخیص ، درمانی و توانبخشی بصورت سرپائی با بستری می پردازند، شبکه ارجاع را می سازند.

وی در ادامه خدمات و مراقبت های سلامت که در سه سطح در اختیار جمعیت و جامعه گذارده می شود را به صورت زیر تشریح کرد:

سطح یک- شامل پایگاه پزشک خانواده( مطب تطابق یافته پزشک عمومی از نظر استاندارد فضا، نیروی انسانی ، محتوای خدمت،تجهیزات ، ساعت کار و ..) مرکز بهداشتی درمانی مجری برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع که به طور معمولی در جایی نزدیک به محل زندگی مردم(جمعیت تحت پوشش) قراردارد و در آن نخستین تمای فرد با نظام سلامت از طریق پزشک خانواده یا تیم سلامت اتفاق می افتد.

سطح دو: واحدی تخصصی در نظام سلامت که خدمات درمانی و توانبخشی تخصصی سرپایی یا بستری را در اختیار ارجاع شدگان از سطح یک قرار می دهد و سپس پزشک خانواه ارجاع کننده را از نتیجه کار خویش مطلع می سازد.

سطح سه- شامل خدمات درمانی و توانبخشی فوق تخصصی سرپایی یا بستری ، تامین دارو و دیگر اقلام پزشکی و خدمات پاراکلینیک می باشد، بازخورد خدمات این سطح در اختیار سطح ارجاع کننده و پزشک خانواده وی قرار می گیرد.

معتمدی توضیح داد: گروهی از صاحبان دانش و مهارت در حوزه خدمات بهداشتی درمانی یا توانبخشی که بسته ی خدمات سطح اول را در اختیار فرد ، خانواده، و جامعه تعریف شده قرار می دهند و مسئولیت آنان با پزشک خانواده است.

کلیه افراد برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی باشد از طریق این تیم وارد زنجیره ارایه خدمات سلامت شوند در غیر این صورت موظف است صد در صد هزینه های درمانی مربوط را شخصاً پرداخت نماید و ترکیب این تیم متناسب با برنامه های سلامت کشوری توسط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تعیین می گردد.

دبیر ستاد اجرایی شهرستان ساری در ادامه گفت:

پزشک خانواده موظف است در تمام ساعات شبانه روز در اختیارگذاردن تلفن ثابت و همراه خود به کلیه تماس های تلفنی افرادتحت پوشش پاسخ داده و نسبت به ارائه مشاوره و راهنمایی لازم اقدام نماید.

وی افزود :پزشک خانواه علاوه بر پزشک خانواده مسئولیت مدیریت و نظارت بر عملکرد پزشکان خانواده تیم سلامت محله خود را بر عهده داشته و مسئول ارایه خدمات سلامت محیط و کار و نظارت بر آنان را برعهده دارد . معتمدی در مورد محدوده دسترسی به پزشک خانواده نیز گفت: خانوارها باید پزشک خانواده خود را از ین پزشکانی که حداکثر در فاصله 5/1 کیلومتری محل زندگی یا کار ایشان مستقر هستند انتخاب نمایند. ستاد شهرستان با هماهنگی ستاد شهرستان با هماهنگی ستاد استان می تواند در صورت ضرورت این فاصله را تعدیل کند و مردم موظف به انتخاب خانواده خود در همان شعاع هستند.همچنین در شرایطی که در محدوده 5/1 کیلومتری محل خانوار پزشک واجد شرایط وجود نداشته باشد با نظر ستاد شهرستان می توان از محدوده مجاور پزشک را شرایط ثبت نام افراد کلیه بیمه شدگان تحت پوشش بیمه ها بر اساس دفترچه معتبر و شماره ملی ، احراز هویت شده و در برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع توسط پزشکان خانواده ثبت نام می شوند انتخاب نمود.

وی تاکید کرد: خدمات بهداشتی ، درمانی یا توانبخشی پایه و دارای اولویت مانند مراقبت های بهداشتی برابر برنامه های سلامت کشوری ، خدمات پزشکی شامل کلیه اقدامات درمانی سرپایی، تجویز داروهای لازم و انجام آزمایش های تشخیص طبی، درخواست مشاوره و پیگیری مراقبت های انجام شده یا قابل انجام برای جمعیت تحت پوشش و همچنین خدمات توانبخشی پایه و دارای اولویت که باید توسط پزشک خانواده یا تیم سلامت ارایه با فراهم شود و نیز کالاها یا خدماتی که در پوشش فهرست ملی انواع مراقبت ها چه پیشگیرانه و چه درمانی قرار دارند و هزینه آنها به سبب اساسی بودن یا برخورداری از اولوین توسط جامعه پرداخت می شود.

جانشین رئیس ستاد اجرایی شهرستان ساری گفت: پزشک خانواده و تیم سلامت موظف است نسبت به تکمیل پرونده الکترونیک سلامت ، انجام ویزیت پایه و ثبت کلیه اقدامات، ارجاعات و نظام خدمات بهداتشتی ، درمانی و تشخیص اقدام نمایند. بدین ترتیب پرونده الکترونیکی سلامت به مجموعه اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان اطلاق می گردد که به صورت مداوم در طول زندگی افراد به شکل الکترونیکی ذخیره گردیده و بدون محدودیت زمان یا مکان در دسترس افراد مجاز قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه سخنان خود افزود: پرسشگران سلامت با کارت شناسایی عکس دار معتبر از تاریخ 1 لغایت 31 خرداد به درب منازل همشهریان مراجعه می نمایند و در خواست کرد در روزهای سرشماری یک نفر مطلع در خانواده همراه با کارت ملی و شناسنامه خانوار حضور داشته باشد تا پرسشنامه سلامت صحیح تکمیل و پرونده الکترونیک تهیه گرد.

دبیر ستاد اجرایی شهرستان ساری در پاسان از شهروندان درخواست کرد: با مشارکت همگانی در طرح پزشک خانواده شاهد اجرائی شدن آن در شهر خود باشند.

1394/07/06
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
Powered by DorsaPortal